Higiena u dzieci Dla pacjenta
Kiedy rozpocząć czyszczenie jamy ustnej dziecka i jak to najlepiej robić?
Buzię malucha, jeszcze bez ząbków, można oczyścić z resztek pokarmu czystym lub jałowym kawałkiem gazy albo tetry nawiniętej na wskazujący palec i zwilżonej przegotowaną wodą. Czynność tę powinno się wykonywać regularnie przed położeniem malucha do wieczornego snu. Oczyszczanie buzi uchroni malucha przed „pleśniawkami” (czyli grzybicą jamy ustnej), a ząbki mleczne przed próchnicą.
Co robić, żeby dziecko miało zdrowe ząbki mleczne i jamę ustną?
Kiedy dziecku wyrosną już pierwsze ząbki mleczne, myj je 2 razy dziennie odpowiednią szczoteczką (mała główka z miękkim nylonowym włosiem) i pastą do zębów dla niemowląt (z małą zawartością fluoru). Traktuj tę czynność jako zabawę.
Przestrzegaj poniższych zasad, aby Twój maluch miał zdrowe zęby i jamę ustną
- Karm dziecko piersią zgodnie z zasadami - ssanie piersi stymuluje prawidłowy rozwój zgryzu
- Jeżeli podajesz dziecku smoczek, wybieraj zawsze smoczek ortodontyczny
- Po wprowadzeniu pokarmów uzupełniających dawaj dziecku pełne porcje i unikaj dokarmiania między posiłkami, szczególnie w nocy
- Do picia podawaj dziecku niesłodzone płyny (nawet czystą wodę), szczególnie pomiędzy posiłkami. Nie zanurzaj smoczka w słodkich roztworach. Cukier sprzyja rozwojowi bakterii, które powodują próchnicę
- Po wieczornym myciu zębów nie dawaj dziecku nic do jedzenia a do picia już tylko czystą wodę
- Wprowadzając pokarmy uzupełniające, staraj się je podawać łyżeczką lub z kubeczka, a nie z butelki ze smoczkiem
- Karmienie butelką ze smoczkiem staraj się zakończyć pod koniec 1. roku życia
- Po wyrżnięciu zębów nie zostawiaj dziecku butelki do zasypiania, zwłaszcza z mlekiem lub słodkim płynem
- Fluor zawarty w paście do zębów wzmacnia i zabezpiecza szkliwo świeżo wyrzniętych zębów przed bakteriami powodującymi próchnicę. Pasty dla niemowląt są specjalnie przygotowane i zawierają małą, bezpieczną dla niemowląt ilość fuoru (tzn. 500 ppm)
Zapamiętaj
Nie oblizuj smoczka i nie zanurzaj go w słodkich roztworach. Nie całuj dziecka w usta i nie oblizuj jego warg po karmieniu.
- Szczotkuj najpierw ząbki przednie, delikatnie kręcąc kółeczka włosiem szczoteczki, a potem powierzchnie żujące tylnych zębów.
- Małe dziecko nie umie jeszcze wypluwać pasty i płukać buzi wodą, dlatego po zakończeniu mycia usuń resztki pasty za pomocą gazy nawiniętej na palec, aby maluch ich nie połknął.
- Oblizując smoczek lub wargi dziecka, dorosła osoba wprowadza do jego buzi bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy zębów oraz innych chorób, a także grzyby wywołujące grzybicę jamy ustnej (tzw. pleśniawki).
- Słodkie roztwory są doskonałą pożywką dla bakterii, także tych powodujących próchnicę zębów.
- U dzieci, które jeszcze nie ukończyły 4. roku życia, nie należy stosować płynów do płukania ust, ponieważ dziecko w tym wieku nie umie jeszcze płukać ust i wypluwać płynu.
Kiedy należy zacząć oduczać dziecko ssania kciuka?
Ssanie kciuka wielu małym dzieciom ułatwia zasypianie, ale po zaśnięciu palec wysuwa się z ust. Większość dzieci przestaje ssać palec w 2. roku życia. Oduczać tego nawyku należy dzieci, które ukończyły 3. lub 4. rok życia, ponieważ wtedy może to prowadzić do deformacji szczęk i zaburzeń zgryzu.
Czy trzeba dbać o zęby mleczne, skoro i tak wypadną?
Bezwzględnie trzeba o nie dbać, szczotkować, regularnie chodzić z dzieckiem do dentysty i leczyć próchnicę. W przeciwnym wypadku rozwinie się bardzo nasilona (tzw. kwitnąca) próchnica zębów, a buzię dziecka zasiedlą szkodliwe bakterie, co zagraża rozwojem próchnicy w zębach stałych i nieprawidłowym uzębieniem w wieku dorosłym.