Efektywna higiena jamy ustnej Dla pacjenta
Jak prawidłowo myć zęby? Czyszczenie zębów składa się z kilku etapów, podczas których należy używać nie tylko szczoteczki i pasty do zębów, lecz także nici dentystycznych, skrobaczki do języka i odpowiednio dobranego płynu do płukania jamy ustnej.
Jak prawidłowo czyścić zęby - nici dentystyczne
Przed szczotkowaniem zaleca się oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną. Jak używać nici dentystycznych? Utnij odpowiednio długi kawałek nitki i owiń nim końce palców wskazujących obu dłoni. Następnie wsuń nitkę między zęby i delikatnie poruszaj nią na boki, owijając podstawę sąsiadujących zębów.
Jeśli czyścisz zęby górne, nitkę wyciągaj zawsze ku dołowi, a jeśli zęby dolne, kieruj nitkę ku górze. Do czyszczenia następnej przestrzeni międzyzębowej zawsze używaj nowego, świeżego odcinka nitki. Nitkowanie powinno trwać trochę ponad minutę.
ak czyścić język?
Nieprzyjemny zapach z ust czy choroby jamy ustnej mogą być wywoływane przez bakterie nagromadzone na brodawkach języka, dlatego po wyszczotkowaniu zębów należy delikatnie oczyścić język, a także podniebienie. Język można czyścić szczoteczką do zębów. Wystarczy pocierać powierzchnię języka od tyłu do przodu - w ten sposób znaczna część bakterii i nalotu nagromadzonych na jego powierzchni powinna zostać usunięta.
Niektórzy stomatolodzy twierdzą jednak, że lepiej myć zęby rzadziej (rano i wieczorem), ale za to dokładniej. Dlatego szczotkowanie należy powtarzać co najmniej dwa razy dziennie. Każdorazowo powinno trwać nie mniej niż 2 minuty.
Jakiej szczoteczki do zębów używać?
Jeśli nie zmagasz się z nadwrażliwością zębów czy odsłoniętymi szyjkami dziąseł, możesz używać szczoteczki o średniej twardości, ponieważ lepiej ścierają nalot. Aby uniknąć podrażnień, wybierz szczoteczkę o miękkim włosiu.
Płukanie jamy ustnej odpowiednio dobranym płynem powinno być ostatnim etapem mycia zębów. Płyn do płukania jamy ustnej zapobiega osadzaniu się płytki bakteryjnej na zębach i daje na dłużej uczucie świeżości. Jednak niektórzy stomatolodzy polecają używać płynu również przed szczotkowaniem. Zmiękczy on osad nazębny i ułatwi jego usunięcie przez szczoteczkę. W każdym przypadku płukanie jamy ustnej powinno trwać minimum 30 sekund.
Jaka szczoteczka
Istnieje wiele rodzajów szczoteczek manualnych. Po pierwsze wyróżnia się szczoteczki miękkie, średnie i twarde. Większości pacjentom zaleca się stosowanie szczoteczek średnich. Szczoteczki miękkie zalecane są pacjentom z mocno nasilonymi chorobami przyzębia i błon śluzowych, u których stosowanie szczoteczek średnich może być bolesne. Jednak mycie zębów tym rodzajem szczoteczek zajmuje znacznie więcej czasu.
Szczoteczka elektryczna (rotacyjna) czyści zęby poprzez mechaniczne ścieranie osadów, przebarwień i płytki nazębnej. Mechanizm szczoteczki elektrycznej (rotacyjnej) wprawia główkę końcówki wymiennej w ruch oscylacyjno-rotacyjny oraz pulsacyjny (ruch 3D). Najpopularniejsze szczoteczki elektryczne Oral B zapewniają intensywne czyszczenie zębów generując do 8.800 ruchów rotacyjnych oraz do 40. 000 ruchów pulsacyjnych.
Szczoteczka soniczna czyści zęby z wykorzystaniem technologii fal dźwiękowych, które wprawiają włosie szczoteczki w drgania o wysokiej częstotliwości. Włosie szczoteczki sonicznej wprawiane jest w ruch wymiatających o częstotliwości do 98.000 drgań na minutę dzięki czemu skutecznie rozbija płytkę nazębną, usuwa uporczywe przebarwienia i osady. Częstotliwość ruchów włosia szczoteczki sonicznej wywołuje w jamie ustnej zjawisko bliskie kawitacji. Podczas szczotkowania zębów dzięki obecności śliny i pasty do zębów, powstaje chmura mikro bąbelków, które penetrują miejsca niedostępne dla włosia szczoteczki zwiększając tym samym efektywność mechanicznego czyszczenia.