Tel.32 222 32 16 email: kontakt@salusdent.pl

Efektywna higiena jamy ustnej Dla pacjenta

Jak prawidłowo myć zęby? Czyszczenie zębów składa się z kilku etapów, podczas których należy używać nie tylko szczoteczki i pasty do zębów, lecz także nici dentystycznych, skrobaczki do języka i odpowiednio dobranego płynu do płukania jamy ustnej. 

 

Jak prawidłowo czyścić zęby - nici dentystyczne

Przed szczotkowaniem zaleca się oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną. Jak używać nici dentystycznych? Utnij odpowiednio długi kawałek nitki i owiń nim końce palców wskazujących obu dłoni. Następnie wsuń nitkę między zęby i delikatnie poruszaj nią na boki, owijając podstawę sąsiadujących zębów.

Jeśli czyścisz zęby górne, nitkę wyciągaj zawsze ku dołowi, a jeśli zęby dolne, kieruj nitkę ku górze. Do czyszczenia następnej przestrzeni międzyzębowej zawsze używaj nowego, świeżego odcinka nitki. Nitkowanie powinno trwać trochę ponad minutę.

ak czyścić język?

Nieprzyjemny zapach z ust czy choroby jamy ustnej mogą być wywoływane przez bakterie nagromadzone na brodawkach języka, dlatego po wyszczotkowaniu zębów należy delikatnie oczyścić język, a także podniebienie. Język można czyścić szczoteczką do zębów. Wystarczy pocierać powierzchnię języka od tyłu do przodu - w ten sposób znaczna część bakterii i nalotu nagromadzonych na jego powierzchni powinna zostać usunięta. 

Niektórzy stomatolodzy twierdzą jednak, że lepiej myć zęby rzadziej (rano i wieczorem), ale za to dokładniej. Dlatego szczotkowanie należy powtarzać co najmniej dwa razy dziennie. Każdorazowo powinno trwać nie mniej niż 2 minuty.

 

Jakiej szczoteczki do zębów używać?

Jeśli nie zmagasz się z nadwrażliwością zębów czy odsłoniętymi szyjkami dziąseł, możesz używać szczoteczki o średniej twardości, ponieważ lepiej ścierają nalot. Aby uniknąć podrażnień, wybierz szczoteczkę o miękkim włosiu.

Płukanie jamy ustnej odpowiednio dobranym płynem powinno być ostatnim etapem mycia zębów. Płyn do płukania jamy ustnej zapobiega osadzaniu się płytki bakteryjnej na zębach i daje na dłużej uczucie świeżości. Jednak niektórzy stomatolodzy polecają używać płynu również przed szczotkowaniem. Zmiękczy on osad nazębny i ułatwi jego usunięcie przez szczoteczkę. W każdym przypadku płukanie jamy ustnej powinno trwać minimum 30 sekund.

Jaka szczoteczka

Istnieje wiele rodzajów szczoteczek manualnych. Po pierwsze wyróżnia się szczoteczki miękkie, średnie i twarde. Większości pacjentom zaleca się stosowanie szczoteczek średnich. Szczoteczki miękkie zalecane są pacjentom z mocno nasilonymi chorobami przyzębia i błon śluzowych, u których stosowanie szczoteczek średnich może być bolesne. Jednak mycie zębów tym rodzajem szczoteczek zajmuje znacznie więcej czasu. 

Szczoteczka elektryczna (rotacyjna) czyści zęby poprzez mechaniczne ścieranie osadów, przebarwień i płytki nazębnej. Mechanizm szczoteczki elektrycznej (rotacyjnej) wprawia główkę końcówki wymiennej w ruch oscylacyjno-rotacyjny oraz pulsacyjny (ruch 3D). Najpopularniejsze szczoteczki elektryczne Oral B zapewniają intensywne czyszczenie zębów generując do 8.800 ruchów rotacyjnych oraz do 40. 000 ruchów pulsacyjnych.

Szczoteczka soniczna czyści zęby z wykorzystaniem technologii fal dźwiękowych, które wprawiają włosie szczoteczki w drgania o wysokiej częstotliwości. Włosie szczoteczki sonicznej wprawiane jest w ruch wymiatających o częstotliwości do 98.000 drgań na minutę dzięki czemu skutecznie rozbija płytkę nazębną, usuwa uporczywe przebarwienia i osady. Częstotliwość ruchów włosia szczoteczki sonicznej wywołuje w jamie ustnej zjawisko bliskie kawitacji. Podczas szczotkowania zębów dzięki obecności śliny i pasty do zębów, powstaje chmura mikro bąbelków, które penetrują miejsca niedostępne dla włosia szczoteczki zwiększając tym samym efektywność mechanicznego czyszczenia.

 

 

 • Kontakt z nami

  Salus Dent
  41-408 Mysłowice (Wesoła)
  ul. 11 Listopada 1

  tel.: 601 515 565, 32 222-32-16


  Godziny otwarcia:
  wtorek 12:00 do 18:00
  środa, czwartek 12:00 do 20:00
  piątek, sobota 12:00 do 18:00

  czytaj więcej

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej