Wybielanie zębów Dla pacjenta
Wybielanie zębów to zabieg, w którego efekcie zęby nabierają jaśniejszego koloru, równocześnie tracą też dużo wody. Bezpośrednio po zabiegu zachowują się zatem jak gąbka i z jeszcze większą intensywnością chłoną wszystkie barwniki z pożywienia i napojów. Oznacza to, że każdy barwnik, który w okresie po-zabiegowym zostanie automatycznie wchłonięty wraz ze śliną przez szkliwo, może zmienić jego barwę, a nawet spowodować całkowite cofnięcie się efektu wybielania. Dlatego tak ważne jest, aby w trakcie wybielania i zaraz po wybielaniu zrezygnować z pokarmów i napojów silnie barwiących zęby i zastąpić je produktami możliwie jak najjaśniejszymi, które nie będą przebarwiały szkliwa. Po okresie stabilizacji nowego koloru zębów można już wrócić do normalnej diety.
Biała dieta polega na wyeliminowaniu produktów spożywczych o intensywnym zabarwieniu – bez względu na to, czy ich kolor wynika z zawartości barwników roślinnych (np. owoce, soki, przyprawy) czy barwników sztucznych (wszechobecnych w produktach i napojach). Jak sama nazwa wskazuje, produkty białej diety powinny być jasno zabarwione i pozbawione barwników.
Jak długo powinna trwać biała dieta?
Bezwzględne przestrzeganie zaleceń białej diety jest konieczne przynajmniej przez 48 godzin po zabiegu wybielenia zębów. Stomatolodzy zalecają stosowanie białej diety przez okres od trzech do czternastu dni po zabiegu. Czas ten uzależniony jest od dwóch głównych czynników: indywidualnych nawyków osoby poddanej wybielaniu oraz stopnia porowatości zębów. Mówiąc najprościej, różne są reakcje na wybielanie i czas potrzebny do tego, aby kolor zębów się wyrównał.
Tuż po zabiegu wybielania zębów
Bezpośrednio przez 2 godz. po opuszczeniu gabinetu można tylko pić niegazowaną wodę mineralną (bez cytryny). Jest to okres, w którym należy powstrzymać się od jedzenia i picia innych napojów. Nie wolno również w tym czasie żuć gumy i myć zębów, ponieważ proces wybielania wciąż trwa.
Dwa dni po wybielaniu
Przez pierwsze dwie doby po zabiegu szkliwo zębów jest częściowo odwodnione i bardziej narażone na wchłonięcie się barwników pokarmowych. Dlatego też, aby osiągnąć zamierzony rezultat wybielania, należy w tym okresie wyeliminować pokarmy oraz napoje barwiące zęby i stosować białą dietę.
W pierwszym dniu po zabiegu należy dodatkowo unikać spożywania bardzo gorących lub bardzo zimnych pokarmów i napojów z uwagi na możliwość wystąpienia tymczasowej nadwrażliwości po-zabiegowej.
Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej - przez 48 godzin od zabiegu należy używać tylko białej pasty do zębów i zrezygnować z płynów do dezynfekcji jamy ustnej.
Czego jeszcze nie wolno?
Przez co najmniej dwie doby po zabiegu nie wolno palić papierosów – nikotyna może w znacznym stopniu zabarwić świeżo wybielone zęby. Szkodliwe dla koloru szkliwa są również papierosy elektroniczne.
Kobietom, które stosują szminki lub błyszczyki, zaleca się, aby powstrzymały się od korzystania z nich w ciągu 3 dni po wybielaniu.
Biała dieta - czego nie można jeść?
Najprościej mówiąc, przez 48 godzin od zabiegu, nie można jeść tych produktów, które posiadają intensywne, ciemne zabarwienie wskazujące na bardzo dużą zawartość barwników spożywczych. Z menu w tym czasie należy bezwzględnie wyeliminować:
- Sery żółte, topione, a także twarogowe zawierające przyprawy.
- Jogurty owocowe.
- Warzywa czerwone, pomarańczowo-żółte: pomidory, papryka, buraki, marchew, czerwona kapusta, dynia, kukurydza.
- Warzywa zielone: brokuły, szpinak.
- Owoce (szczególne leśne): jagody, borówki, wiśnie, porzeczki, żurawina, truskawki, maliny, winogrona, aronia.
- Przetwory z barwiących warzyw i owoców: sosy, przeciery, ketchup, dżemy, konfitury.
- Czekoladę oraz produkty zawierające kakao.
- Słodycze o intensywnych kolorach.
- Barwiące przyprawy: kurkuma, curry, gyros, cynamon, chili, gałka muszkatołowa, papryka oraz kostki rosołowe.
- Żółtka jaj.
- Czerwone mięso.
- Wędliny, pasztety.
- Ciemne sosy do mięs (z proszku lub słoika)
- Sosy do sałatek typu winegret
- Zupy – wszystkie.
- Inne: musztarda, ocet winny, marynaty.
Biała dieta - czego nie wolno pić?
Przez pierwsze 48 godzin od zabiegu, nie można spożywać napojów o silnym działaniu barwiącym oraz charakteryzujących się niskim pH, czyli:
- Kawa. Zarówno czarna, ziarnista, jak i rozpuszczalna.
- Herbata. Nie tylko czarna, ale również biała i zielona. Działanie barwiące wykazują także herbaty ziołowe.
- Kakao oraz napoje czekoladowe.
- Napoje gazowane, kolorowe (typu oranżada, coca-cola). Do szczególnie barwiących napojów gazowanych należy ponadto zaliczyć napoje energetyczne oraz izotoniczne.
- Soki warzywne i owocowe, łącznie ze świeżo wyciskanymi (zwłaszcza ciemne z czarnej porzeczki, malin, pomidorów czy buraków).
- Alkohole: szczególnie wino (czerwone i różowe) – poza silnym działaniem barwiącym, zawarte w winie siarczany, czy kwasy mogą uszkadzać szkliwo. Nie można również spożywać piwa (jasne i ciemne) oraz whisky, ze względu na to, że są to napoje gazowane i smakowe, zawierające dodatki w postaci barwników.
Biała dieta – co można jeść?
Składniki białej diety (na 48 godzin po zabiegu wybielania zębów):
- Przede wszystkim nabiał (zaletą jest nie tylko kolor, ale też zawartość wapnia): sery białe (twarogowy, kozi, mozzarella), twaróg, śmietana, jogurt naturalny, kefir, maślanka naturalna, zsiadłe mleko, masło (bez dodatków).
- Ryby (bez kolorowych przypraw np. curry): najlepiej pieczone lub na parze np. mintaj, łosoś, dorsz.
- Owoce morza: krewetki, małże.
- Warzywa jasne i z niewielką ilością barwników: kalafior, biała fasola, kalarepa, ziemniaki, czosnek, biała cebula, biała kapusta, biała rzodkiew, szparagi białe, korzeń pietruszki i selera
- Warzywa bez skórki, np. cukinia, bakłażan, ogórek szklarniowy.
- Owoce: tylko banany.
- Ryż, kasza jaglana i jęczmienna.
- Produkty zbożowe: białe pieczywo, otręby owsiane, białe makarony.
- Sosy: na bazie jogurtu naturalnego, śmietany czy majonezu.
- Przyprawy: sól, pieprz oraz zioła
- Inne: wiórki kokosowe, miąższ kokosa.
Biała dieta – co można pić?
Napoje dopuszczalne w białej diecie (przez pierwsze 48 godzin po zabiegu): woda mineralna (bez cytryny) i mleko.
Co po upływie 48 godzin?
Po 48 godzinach od zabiegu można do jadłospisu dołączyć mięso drobiowe (kurczak, indyk) w postaci filetu, czy szynki. Bezpieczne będą również jabłka, gruszki i brzoskwinie oraz pieczywo żytnie na zakwasie.
Po 48 godzinach można pić przez słomkę: kawę z mlekiem (dodatek w postaci mleka zmniejsza barwiącą siłę działania kofeiny), jasne piwo, białe wino, jasne soki i kompoty. Po 3 dniach dozwolone jest picie napojów gazowanych, również przez słomkę.
Kolejne dni białej diety – praktyczne wskazówki
W kolejnych dniach można stopniowo dołączać kolorowe produkty i napoje. Jednak jeszcze przez co najmniej tydzień należy wystrzegać się produktów wysoko przetworzonych zawierających sztuczne barwniki spożywcze. W tym okresie zaleca się również unikanie cytrusów oraz kwaśnych pokarmów i napojów.
W ciągu pierwszych 14 dni po wybielaniu warto najsilniej barwiące napoje pić przez słomkę (wówczas płyn nie ma bezpośredniego kontaktu ze szkliwem zębów) bądź też po każdym wypitym kubku - przepłukać zęby wodą.
Jeśli zdarzy się, w okresie stosowania białej diety zjeść coś kolorowego, co może doprowadzić do pojawienia się miejscowych przebarwień szkliwa, należy umyć zęby łagodną pastą wybielającą, która dokładnie usunie powierzchowne przebarwienia i osady, zanim przenikną one w głąb zęba.
Należy pamiętać, że przestrzeganie białej diety obowiązuje tylko na określony czas. Nie należy stosować jej przez okres dłuższy niż zalecany, ponieważ może to mieć konsekwencje negatywne w postaci niedoboru niektórych niezbędnych dla zdrowia składników pokarmowych.
Informacje zaczerpnięte z serwisu stylewhite.pl